Finančná správa pripravuje online napojenie pokladníc na jej portál

V praxi to bude znamenať, že o každom nákupe, resp. transakcii bude mať finančná správa informáciu okamžite, keďže každý vydaný doklad bude zaevidovaný na centrálnom úložisku e-Kasa.

SITA | 8.6.2018

Finančná správa pripravuje projekt online napojenia všetkých pokladníc na portál finančnej správy. Od roku 2012 zaviedla podľa jej vyjadrení už desiatky opatrení z akčných plánov boja proti daňovým podvodom a vďaka tomu znížila daňovú medzeru zo 41 % na 26 % a do štátnej pokladnice priniesla viac o približne 3,7 mld. eur. Túto daňovú medzeru však nepovažuje za ideálnu, preto prichádza finančná správa s novým projektom e-Kasa.

V praxi to bude znamenať, že o každom nákupe, resp. transakcii bude mať finančná správa informáciu okamžite, nakoľko každý vydaný doklad bude zaevidovaný na centrálnom úložisku e-Kasa. Podmienkou je internetové pripojenie, prostredníctvom ktorého sa informácie budú odosielať na centrálne úložisko finančnej správy. Už od roku 2015 platí, že pokladnice musia byť pripojiteľné na internet. Návrh navyše počíta s liberalizáciou v oblasti koncových zariadení - na vydávanie bločkov môže slúžiť nielen pokladnica, ale napríklad aj mobil či tablet.

"V prvej etape chceme k e-Kase pripojiť segment HORECA - hotely, reštaurácie, kaviarne a čerpacie stanice. Neskôr maloobchod, služby a ostatné sektory. Predbežne hovoríme o termínoch apríl a júl 2019," vysvetlil prezident finančnej správy František Imrecze. "Naším cieľom je pomôcť podnikateľom, ale aj kupujúcim. Projekt prinesie podnikateľom zníženie administratívnej záťaže, zníženie nákladov a kupujúcim zase zvýšenie ochrany pred nespoľahlivými subjektmi, ale napríklad aj elektronické bločky. Nám projekt prinesie zvýšenie efektivity kontrol, nárast výberu DPH a elimináciu podvodov," doplnil Imrecze.

Výnosy z postupného celoplošného zavedenia e-Kasy v roku 2019 odhaduje finančná správa na 72,3 mil. eur a 117,9 mil. eur v roku 2020, následne každý ďalší rok približne 122 mil. eur. Zavedenie e-Kasy zníži podľa finančnej správy daňovú medzeru na DPH v sektoroch HORECA, v sektore maloobchodu a v sektore služieb o 15 %. Suma daňovej medzery na DPH v spomínaných sektoroch za rok 2014 totiž dosahovala výšku 491 mil. eur.

Celkový odhadovaný finančný dopad na strane štátu, resp. finančnej správy na zavedenie e-Kasy predstavuje čiastku 18 mil. eur s DPH. Klesnúť by mali celkové prevádzkové náklady podnikateľských subjektov na údržbu pokladníc, a to v priemere o 56 eur na pokladňu. Zavedenie e-Kasy si vyžiada dodatočné náklady v prevádzkach, ktoré nemajú internetové pripojenie. Z počtu 123 tis. podnikateľských subjektov s elektronickou registračnou pokladnicou by malo ísť o 19 % podnikateľských subjektov.

Na príprave novely zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice pracuje finančná správa spoločne s ministerstvom financií už niekoľko mesiacov. Za ten čas sa uskutočnili viaceré verejné konzultácie priamo na ministerstve financií, k téme sa stretla aj konzultačná rada prezidenta finančnej správy. Diskutovanou otázkou je ešte uchovávanie údajov aj v samotnej pokladnici. Návrh zákona by mal byť už v najbližších týždňoch prejsť aj medzirezortným pripomienkovým konaním.

Slovenská komora daňových poradcov v reakcii uviedla, že víta všetky opatrenia, ktoré pomáhajú v boji proti daňovým podvodom. Zavedenie systému e-Kasa považuje komora za dobré riešenie, ktoré môže priniesť značné výhody tak pre finančnú správu, ako aj pre podnikateľské subjekty. Jednou z nich je aj zníženie počtu daňových kontrol, respektíve zvýšenie ich adresnosti. "Otázkou však je, či a nakoľko realizovateľné bude technické riešenie e-Kasy. Podnikatelia sa musia pripraviť na dodatočné náklady na úpravu pokladníc či povinné zavedenie internetu," dodala Mária Janušková zo Slovenskej komory daňových poradcov.

 

© 2018, Autorské práva SITA a.s. a zmluvné agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a zmluvných agentúr je výslovne zakázané.

Autor: SITA a.s.

AUTOR

SITA a.s.

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry. www.sita.sk

Dátum publikácie

12.06.2018