Fyzické osoby podnikatelia už musia s finančnou správou komunikovať elektronicky

Povinnosť elektronickej komunikácie s finančnou správou pre fyzické osoby podnikateľov je od 1. júla tohto roka. Platí to aj pre tých, ktorí si na podanie daňového priznania s trojmesačným odkladom nechali posledný deň, teda 2. júl.

SITA | 1.7.2018

Fyzické osoby podnikatelia môžu už s finančnou správou komunikovať iba elektronicky. Poslednú možnosť podať daňové priznanie v papierovej forme tak mali na daňových úradoch osobne v piatok, prípadne ešte v sobotu poštou. A hoci termín na podanie daňového priznania s trojmesačným odkladom oficiálne uplynie až v pondelok 2. júla, daňovníci tak budú môcť urobiť už len elektronickou formou.

Finančná správa však zároveň informuje, že pre živnostníkov, ktorí daňové priznanie riadne stihli podať a nemusia daňovým úradom predkladať žiadne ďalšie doklady, si nemusia elektronickú komunikáciu zriaďovať ihneď. „V praxi sa elektronická komunikácia s finančnou správou týka fyzických osôb podnikateľov až od momentu, keď budú potrebovať podať na finančnej správe akýkoľvek dokument,“ uvádza finančná správa.

Najskôr tak elektronickú komunikáciu budú musieť využiť tí, ktorí si nechali podanie tri mesiace odloženého daňového priznania na posledný deň, teda spomínaného 2. júla. K rovnakému termínu je aj lehota na výkazy pre živnostníkov, ktorí zamestnávajú minimálne jedného zamestnanca. Rovnako budú elektronickú komunikáciu potrebovať tí, ktorí si pre príjmy zo zahraničia odložili daňové priznanie až na koniec septembra, tým však na jej vybavenie zostávajú ešte tri mesiace.

Do januára budúceho roka by si potom mali elektronickú komunikáciu sprevádzkovať fyzické osoby podnikatelia, ktorí budú podávať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel za rok 2018, kde je termín plnenia 31. januára 2019. Rovnako sa elektronickej komunikácii už nevyhnú ani pri podávaní daňového priznania k dani z príjmov za rok 2018, či už v riadnych, alebo odložených termínoch.

 

© 2018, Autorské práva SITA a.s. a zmluvné agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a zmluvných agentúr je výslovne zakázané.

Autor: SITA a.s.

Súvisiace právne predpisy

Súvisiace príklady z praxe

AUTOR

SITA a.s.

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry. www.sita.sk

Dátum publikácie

02.07.2018