Na odvody daní budeme v tomto roku robiť o čosi kratšie

Deň daňovej slobody tento rok na Slovensku pripadne na 30. mája. Na dane pre štát tak budeme robiť o 7 dní kratšie ako vlani.

SITA | 1.2.2018

Na Slovensku budú tento rok robiť daňovníci na štát o čosi kratšie. Vypočítala to audítorská a poradenská spoločnosť Deloitte, podľa ktorej Deň daňovej slobody tentokrát pripadne na 30. mája. Daňovníci na Slovensku tak budú tento rok pracovať na odvod daní 151 dní, čo je o sedem dní menej ako vlani.

Z porovnávaných európskych krajín sú pritom na tom najlepšie v Rumunsku, kde Deň daňovej slobody tento rok pripadá na 3. mája a na odvod daní tak musia pracovať 124 dní. Nasleduje Bulharsko so 126 dňami a Švajčiarsko so 127 dňami. Naopak najdlhšie, až 271 dní, musia na dane pracovať v Luxembursku, s výrazným odstupom nasleduje Francúzsko s 208 dňami a Belgicko s 206 dňami. Podobne ako na Slovensku sú na tom daňovníci vo Veľkej Británii a v Španielsku.

Napriek priblíženiu Dňa daňovej slobody k začiatku roka, podľa partnerky spoločnosti Deloitte a daňovej poradkyne Ľubice Dumitrescu daňovníci na Slovensku stále vnímajú niektoré problémové oblasti v daňovom systéme. "Slovenskí daňovníci už dlhšiu dobu pociťujú nárast daňovej agendy," konštatovala s tým, že to súvisí aj so zmenou prístupu finančnej správy a jej väčším zameraním na analýzu jednotlivých dát z priznaní. "V praxi to predstavuje zvýšené nároky na správne nastavenie systémov a precíznosť poskytovaných dát," dodala. Ďalšia neistota podľa nej vyplýva z častých zmien daňových zákonov.

Deň daňovej slobody predstavuje jednoduchú, laicky zrozumiteľnú reprezentáciu daňového zaťaženia v ekonomike. Používaná metóda výpočtu spoločnosti Deloitte rozdeľuje rok na dve časti v pomere zodpovedajúcom podielu celkových daňových príjmov a čistého národného dôchodku.

 

© 2018, Autorské práva SITA a.s. a zmluvné agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a zmluvných agentúr je výslovne zakázané.

Autor: SITA a.s.

AUTOR

SITA a.s.

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry. www.sita.sk

Dátum publikácie

01.02.2018