Platy zamestnancov vo verejnej a štátnej sfére porastú najbližšie dva roky po 10 %

Zástupcovia zamestnancov vo verejnej a štátnej službe v stredu so zástupcami vlády a samosprávy podpísali dve kolektívne zmluvy vyššieho stupňa (KZVS) na roky 2019 a 2020.

Image40306

SITA | 28.11.2018

Ako pred podpisom zmlúv povedal premiér Peter Pellegrini, kolektívne zmluvy zamestnancom v štátnej a verejnej službe od začiatku budúceho roka prinášajú zvýšenie tarifných platov o 10 % a od začiatku roka 2020 o ďalších 10 %. "Môžeme jednoducho povedať, že v priebehu jedného roka stúpnu platy zamestnancov o 20 %," povedal.

Podľa predsedu vlády ide o výrazný moment, ktorý sa zapíše do histórie Slovenska. Takýto nárast platov v štátnej a verejnej sfére si podľa premiéra vyžiada počas dvoch rokov 1,6 miliardy eur. Ak podľa Pellegriniho vláda razantne zvyšuje minimálnu mzdu, je povinnosťou štátu kvalitne odmeňovať aj ľudí, ktorí pracujú pre štát a samosprávu.

Predseda strany Smer-SD Robert Fico vo svojom príhovore poukázal na to, že slovenskej ekonomike sa nikdy nedarilo tak dobre, ako v posledných dvoch rokoch a o tieto výsledky sa vláda delí aj s ľuďmi. Upozornil na to, že platy sa zvýšia nielen úradníkom, ale aj hasičom, či kuchárkam. To, že kolektívne zmluvy zaručujú zvýšenie platov na dva roky, považuje za prejav stability.

Šéf SNS Andrej Danko vyzdvihol to, že aj pri náraste platov v štátnej a verejnej sfére dva roky po sebe o 10 % ohlásil minister financií Peter Kažimír vyrovnaný rozpočet verejnej správy už v budúcom roku. Predseda Mosta-Híd Béla Bugár upozornil, že zvýšenie platov 10 % dva roky po sebe v skutočnosti znamená ich nárast o 21 %. "My skromne hovoríme o 20 percentách," povedal.

Viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov SR Monika Uhlerová uviedla, že podpis nových kolektívnych zmlúv na dva roky je mimoriadne dôležitým momentom, ktorý je garanciou sociálneho zmieru. Ocenila, že od budúceho roka sa vo verejnej službe zavedú nové platové tabuľky a žiadna platová tarifa nebude pod úrovňou minimálnej mzdy.

© 2018, Autorské práva SITA a.s. a zmluvné agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a zmluvných agentúr je výslovne zakázané.

 

Poznámka redakcie:

Kolektívna zmluva vyššieho stupňa pre zamestnávateľov, ktorí pri odmeňovaní postupujú podľa zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme na roky 2019 - 2020

Kolektívna zmluva sa týka zvýšenia platov v rokoch 2019 a 2020, skrátenia pracovného času, zvýšenia dovolenky, zvýšenia odstupného v podnikových kolektívnych zmluvách, zvýšenia odchodného, výšky príspevku zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie, celkového prídelu do sociálneho fondu a zvýšenia dennej výšky náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti.

Oporúčame:

Zvýšené stupnice platových taríf zamestnancov od 1. januára 2019

Autor: SITA a.s.

AUTOR

SITA a.s.

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry. www.sita.sk

Dátum publikácie

29.11.2018