VšZP úspešne odoslala viac ako polovicu ročných zúčtovaní

VšZP preto upozorňuje všetkých, ktorí majú e-schránku aktivovanú zo zákona, aj tých, ktorí si ju aktivovali zatiaľ dobrovoľne, aby jej obsah zodpovedne kontrolovali.

SITA | 6.8.2018

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) úspešne odoslala viac ako polovicu ročných zúčtovaní. Časť z nich podľa tlačovej správy poisťovne odoslala elektronicky. VšZP sa tento rok rozhodla distribuovať ročné zúčtovania postupne v menších dávkach, aby tak predišla nadmernému zaťaženiu Ústredného portálu verejnej správy (ÚPVS).

K 1. augustu VšZP spracovala 605-tisíc výsledkov ročného zúčtovania poistného za rok 2017. Odoslala už 387-tisíc výsledkov poistencom a platiteľom poistného, z toho 75-tisíc zúčtovaní bolo odoslaných do e-schránok platiteľov zriadených na ÚPVS. Odosielanie je podľa hovorkyne VšZP Viktórie Vasilenkovej zatiaľ bez problémov. Poisťovňa predpokladá, že tento rok celkovo odošle 610-tisíc ročných zúčtovaní, z toho cez ÚPVS 120-tisíc. Elektronicky ich prvýkrát posielala vlani.

"VšZP preto upozorňuje všetkých, ktorí majú e-schránku aktivovanú zo zákona, aj tých, ktorí si ju aktivovali zatiaľ dobrovoľne, aby jej obsah zodpovedne kontrolovali. Vyhnú sa tak neuhradeniu nedoplatku na poistnom a následnému možnému zverejneniu v zozname dlžníkov či exekučnému vymáhaniu pohľadávky," uvádza sa v tlačovej správe.

Poistenci, ktorí dostali ročné zúčtovanie, si môžu pozrieť jeho výsledky. Ak s ním nesúhlasia, môžu podať námietky cez ePobočku. Zamestnancom a zamestnávateľom, ktorí v nej nie sú registrovaní, zašle VšZP v dokumente o výsledku ročného zúčtovania potrebné prístupové heslá.

Samostatne zárobkovo činné osoby budú mať v ePobočke k dispozícii aj výpočet preddavku na poistné od 1. januára do konca roku 2019. Poistenci, ktorí nevedia, či splnili podmienky na vykonanie ročného zúčtovania, si to môžu overiť taktiež v ePobočke.

 

© 2018, Autorské práva SITA a.s. a zmluvné agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a zmluvných agentúr je výslovne zakázané.

Autor: SITA a.s.

Súvisiace odborné články

AUTOR

SITA a.s.

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry. www.sita.sk

Dátum publikácie

07.08.2018