Vysoké školy môžu pracovať pre štát jednoduchšie

Verejné vysoké školy a univerzity budú môcť štátu dodávať svoje expertízy, analýzy či služby jednoduchšie.

Image5953

SITA | 09. 10. 2017

Verejné vysoké školy a univerzity budú môcť štátu dodávať svoje expertízy, analýzy či služby jednoduchšie. Ako agentúru SITA informoval komunikačný odbor Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, vyplýva to z novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorá vstúpi do platnosti 1. novembra.

Úrad podpredsedu vlády Petra Pellegriniho v novele presadil, aby všetci verejní obstarávatelia, akými sú štát, verejná správa či samosprávy, mohli akejkoľvek verejnej vysokej škole alebo univerzite priamo zadať podlimitnú zákazku či zákazku s nízkou hodnotou. Podobné zákazky môžu verejní obstarávatelia už dlhšie zadávať stredným odborným školám.

Podľa podpredsedu vlády sa regionálni politici či úrady musia naučiť využívať potenciál, ktorý univerzity majú. „Univerzity sú plné šikovných mladých ľudí, ktorí majú chuť veci meniť, plné skúsených učiteľov a my ako predstavitelia verejnej moci by sme mali mať možnosť si u týchto ľudí priamo vedieť objednať expertízu, radu alebo nejakú službu,“ uviedol Pellegrini a dodal, že je rád, keď si budú môcť verejné inštitúcie objednávať expertízy bez toho, že by školy museli súťažiť s veľkými konzultačnými firmami, „ktoré často za svoje služby pýtajú nehorázne peniaze“.

© 2017, Autorské práva SITA a.s. a zmluvné agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a zmluvných agentúr je výslovne zakázané.

Novela zákona o verejnom obstarávaní k nahliadnutiu tu.

 

Súvisiace články z aktualít

AUTOR

SITA a.s.

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry. www.sita.sk

Dátum publikácie

10.10.2017