Smernica o výkone finančnej kontroly od 1. 1. 2019

Smernica o výkone finančnej kontroly v podmienkach orgánu verejnej správy upravuje postup so zmenami od 1. januára 2019.

Čítať celé

Zásady odmeňovania poslancov obecného zastupiteľstva

Poslancovi od 1. februára 2019 možno priznať ďalšiu odmenu (nad rámec „základnej“). Modelov odmeňovania poslancov môže byť veľké množstvo, lebo zákon okrem maximálnej výšky odmeny žiadne bližšie podrobnosti neuvádza a necháva vždy na obecné zastupiteľstvo konkrétnej obce, aby si tieto zásady odmeňovania upravilo.

Čítať celé

Príspevok na rekreáciu + vzor žiadosti o poskytnutie príspevku

S účinnosťou od 1. januára 2019 je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancom príspevok na rekreáciu. V článku uvádzame vzor žiadosti a tiež: podmienky poskytovania príspevku, kto má nárok na poskytnutie príspevku, určenie počtu zamestnancov, oprávnené výdavky, preukázanie oprávnených výdavkov.

Čítať celé

Plat riaditeľa školy 2019

Článok rozoberá plat riaditeľa školy z pohľadu kompetencie jeho určenia, jeho jednotlivé zložky, ich nárokovateľnosť a nenárokovateľnosť, výšku a podmienky na ich priznanie so zameraním na riaditeľov škôl, ktorí pri odmeňovaní postupujú podľa zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme vrátane jeho novely účinnej od 1. januára 2019.

Čítať celé

EPI konferencia: Verejné obstarávanie 2019

Vydavateľský a vzdelávací dom Poradca podnikateľa vás pozýva na ďalšiu zo svojich prestížnych odborných EPI konferencií. Nenechajte si ujsť aktuálne trendy, prehľad legislatívnych zmien, aplikačné tipy a praktické rady pre úspešné verejné obstarávanie priamo od odborníkov z Úradu pre verejné obstarávanie či ďalších profesionálov.

Čítať celé

Ministerstvo vnútra vybuduje komplexný elektronický register mimovládnych organizácií

12. 2. 2019  /  Ministerstvo vnútra SR

Mimovládne neziskové organizácie budú zaregistrované v jednom zozname, ktorý bude aktuálny a jednotný a umiestnený vo vládnom cloude. 

Čítať celé

Zostavenie záverečného účtu obce/mesta

12. 2. 2019  /  Ing. Ingrid Konečná Veverková

Ak sa chcete dozvedieť viac na tému zostavenia záverečného účtu obce/mesta, položte otázku našej dlhoročnej autorke Ing. Ingrid Konečnej Veverkovej, ktorá vám rada odpovie.

Čítať celé

Ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za rok 2018 – videoškolenie

11. 2. 2019  /  Ing. Jana Repáčová

Vo videoškolení lektorka zopakuje základné pravidlá a princípy ročného zúčtovania dane a pomocou praktických príkladov vysvetlí, ako sa menia sumy nezdaniteľných častí alebo ktoré odpočítateľné položky z dane pribudli ešte počas roka 2018.

Čítať celé

Pripravované zmeny Obchodného zákonníka

10. 1. 2019  /  Redakcia

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh zmeny Obchodného zákonníka.


Plán legislatívnych úloh 2019

8. 1. 2019  /  Redakcia

Vláda na svojom rokovaní v decembri 2018 schválila plán legislatívnych úloh na rok 2019 - spolu 59 návrhov.


Návrhy na zmenu zákona o advokácii

5. 12. 2018  /  Redakcia

Skupina poslancov NR SR predložila do medzirezortného pripomienkového konania návrhy na zmenu dĺžky a započítavania praxe advokátskeho koncipienta.

tst-partner-logo.png

Zamestnanec môže do 15. februára písomne požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania

13. 2. 2019  /  SITA a.s.

Potom nebude musieť sám podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typ A v termíne do 1. apríla 2019, ak jeho zdaniteľné príjmy za rok 2018 presiahli sumu 1 915,01 eura.

Čítať celé

Finančná správa začína certifikovať registračné pokladnice pre projekt eKasa

12. 2. 2019  /  SITA a.s.

Správca daní zverejnil na svojom portáli tlačivá k žiadostiam o certifikáciu pokladničného programu a chráneného dátového úložiska.

Čítať celé

Sociálne dávky sa od začiatku apríla tohto roka zvýšia o 5 %

11. 2. 2019  /  SITA a.s.

Dávky v hmotnej núdzi a príspevky k týmto dávkam sa od začiatku apríla tohto roka zvýšia. Vyplýva to z novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ktorú podpísal prezident SR Andrej Kiska.

Čítať celé