Finančné zdravie je kľúčové pre rozvoj obce | Inzercia

Inštitút INEKO, ktorý je na Slovensku všeobecne rešpektovaný a uznávaný, pravidelne vyhodnocuje tzv. finančné zdravie jednotlivých obcí.

Ukazovateľ finančného zdravia je pre ďalší rozvoj doslova kľúčový. Ak je finančné zdravie dobré, môže sa obec rozvíjať, investovať do nových projektov i podporovať sociálne služby pre občanov. Naopak, ak je finančné zdravie zlé, tak aj rozvoj obce je pozastavený a v najhoršom prípade sa vie obec či mesto dostať do nútenej správy. V takom Martine by o tom so smutným pohľadom v očiach veru vedeli rozprávať.

Ako sa hodnotí finančné zdravie?

Inštitút INEKO súhrne vyhodnocuje finančné zdravie obce či mesta, pričom hodnotenie 0 je najhoršie a 6 je najlepšie. Tak napríklad, za obdobie rokov 2016-2017 si najvyššie hodnotenie v podobe čísla 6 vyslúžilo Nové Mesto nad Váhom, tesne nasledované Dubnicou nad Váhom (5,9). Naopak, najhoršie na tom bola Myjava s hodnotením 3,3.

Pri vyhodnocovaní finančného zdravia sa do úvahy berie úverové zaťaženie mesta, ukazovateľ dlhovej služby a taktiež počet záväzkov neuhradených 60 dní po splatnosti. Ukazovateľ finančného zdravia nad 4 hovorí o finančne stabilnej obci či meste, samozrejme, čím je číslo vyššie, tým lepšie. Pre obec je výborné mať vysoké hodnotenie finančného zdravia, keďže keď si chce vziať úver, banka si tento údaj automaticky skontroluje a potom obec považuje za serióznejšieho dlžníka . Tým pádom nastaví nižší úrok. Táto logika je teda úplne jednoduchá.

Čo to znamená v praxi?

Pre starostov malých obcí je veľmi dôležité držať finančnú kondíciu obce v priaznivých číslach. Povedzme si totiž úprimne, malé obce či menšie mestá nemajú toľko možností na to, ako si vziať úver a splácať prípadné investičné aktivity. Čiže – pri obciach je lepšie držať sa toho, na čo starosta má a nepúšťať sa do rizika, ktoré by vyvrcholilo až prípadnou nútenou správou. Práve toto je cieľom INEKO – nedopustiť, aby sa obce dostali do stavu, že by jednoducho skrachovali, čo by negatívne ovplyvnilo samotných obyvateľov.

Ako zlepšiť finančné zdravie?

Samozrejme, existujú spôsoby na to, ako mať finančne zdravšiu obec, resp. mesto, a zároveň sa nedostať do červených čísel. Len treba vedieť, ako na to. V prvom rade je určite dobré prehodnotiť existujúce úvery a snažiť sa u bánk vyrokovať nižšie úrokové sadzby. A potom je tu ďalšia vec – pri nových úveroch si podrobne urobiť prieskum trhu a vybrať si tú skutočne najvýhodnejšiu ponuku. Takýto prieskum si vie samospráva urobiť prostredníctvom portálu Hyperfinancie.sk, kde nájdete na jednom mieste všetky úvery či pôžičky. Obec takto dokáže na úveroch ušetriť tisícky eur, ktoré zase potom vie investovať napríklad na rozvojové projekty či sociálne služby pre občanov.

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.