Názov programu: Grantový program KULTÚRA
Oblasť podpory: Rozvoj kapacít organizácií
Termín vyhlásenia výzvy: 18.02.2021
Termín uzávierky podávania žiadostí: 29.03.2021
Alokácia vo výzve: 100.000 EUR
Maximálna suma pre 1 žiadosť: 10.000 EUR
Oprávnení žiadatelia: právnické osoby – mimovládne organizácie
Spôsob podania žiadosti: Elektronicky na https://nadaciamestabratislavy.egrant.sk/
Termín zverejnenia výsledkov: do 21.5.2021
Termín ukončenia projektov: 30.11.2021
Termín zúčtovania projektov: 15.12.2021
Mesto Bratislava podporí prostredníctvom Nadácie mesta Bratislavy využitie kultúrneho potenciálu kumulovaného na jeho území v mimoriadnej pestrosti a početnosti jednotlivých foriem, žánrov a platforiem. Uskutoční tak prostredníctvom podpory tvorby, rozvoja, ochrany, obnovy a prezentácie duchovných a kultúrnych hodnôt v záujme udržateľného rozvoja mesta. Mesto Bratislava má bohatú a dynamicky sa rozvíjajúcu kultúrnu a umeleckú scénu, ktorá nie je zriaďovaná inštitúciami verejnej správy. Jej aktivity sú pre mesto nepostrádateľné – dodávajú mu osobitý charakter, energiu, autentickosť a identitu, zvyšujú kvalitu života a atraktivitu pre obyvateľov aj návštevníkov. Každodenná práca a dobrovoľná aktivita množstva jednotlivcov, skupín a malých organizácií stojí za podstatnou časťou spoločenského a kultúrneho diania v meste. Obraz Bratislavy a kvalita života v nej je do veľkej miery tvorený práve aktivitami a subjektmi občianskej, nezriaďovanej a nezávislej kultúrnej scény.
ZÁMER PROGRAMU
Od roku 2020 spoločnosť globálne čelí neočakávaným pandemickým problémom a s tým spojeným sociálnym a ekonomickým dopadom, ktoré zasiahli vo výraznej miere oblasť kultúry. Tento trend pokračuje aj v roku 2021. Nadácia mesta Bratislavy chce umožniť podporu nezriaďovaných organizácií zameranú na ich rozvoj a budovanie kapacít (na rozdiel od podpory tvorby a podujatí v iných výzvach), ako súčasti príspevku k ich udržateľnosti v tomto náročnom období. Zámerom grantového programu KULTÚRA je systematická udržateľnosť verejnoprospešných aktivít v oblasti kultúry, kultúrnych aktérov a priestorov vytvárajúcich kultúrny život v meste Bratislava. Jadrom nového uvažovania sa stáva vytváranie podmienok a stimulujúceho prostredia pre nezriaďované občianske kultúrne organizácie. Na činnosti týchto subjektov sa výrazne podpísala pretrvávajúca pandémia, ktorá zmenila životy nás všetkých. Dnes je potrebné na tieto a ďalšie potreby a problémy kultúrnej a umeleckej obce v Bratislave reflektovať. Považujeme preto za dôležité hľadať mechanizmy na podporu udržateľnosti organizácií prostredníctvom rozvoja ich kapacít. Aby bol po odznení pandémie možný pre tieto organizácie návrat do normálneho života a fungovania.
CIEĽ VÝZVY
Cieľom výzvy Rozvoj kapacít organizácií je pomoc kultúrnym organizáciám pri nestabilných situáciách, ktoré zvyšujú ich zraniteľnosť v dôsledku rôznych faktorov vrátane pandémie. Aktuálna situácia núti kultúrne organizácie k tomu, aby sa sústredili na svoje prežívanie a vynaliezanie riešení v množstve meniacich sa opatrení, pričom ich odkláňa od podstatných skutočností spojených s budovaním ich kapacít, ktoré by organizáciám zabezpečili stabilitu, či zmiernili dopady situácií, ako je aj tá aktuálna.
Grantový program v tejto výzve umožní členom a členkám z organizácií, aby zlepšili svoje zručnosti, posilnili kompetencie, zavádzali riadenie vo vyššom štandarde a vytvárali stratégie posilňujúce ich udržateľnosť a odolnosť.
Cieľom je vytvorenie stimulov a vhodného prostredia pre kultúrne mimovládne subjekty, aby sa podieľali na zvyšovaní vlastnej odolnosti a znižovaní rizík. Či už prostredníctvom zavádzania efektívnych mechanizmov viaczdrojového financovania, vytváraním efektívnych partnerstiev podporujúcich spolupráce a výmeny skúseností, ovplyvňovaním verejných politík (aktívna participácia na zlepšovaní podmienok), zavádzaním a podporou manažérstva kvality v organizáciách, účasťou na vzdelávacích programoch a odborných seminároch a podobne. Vítaným príspevkom sú aktivity zamerané na posilnenie riadenia, manažovanie organizácie a inovačnú kapacitu, informačné kampane a kampane na zvyšovanie povedomia, či aktivity podnecujúce vytváranie sietí a výmenu dobrej praxe (napr. konferencie, workshopy).
Podporené budú stratégie smerujúce k vlastnej udržateľnosti a odolnosti organizácií, rozvoj kapacít orientovaný na schopnosť odolávať otrasom a pohotovo obnoviť svoj potenciál (najmä prostredníctvom podpory činností v oblasti prevencie a pripravenosti), vzdelávanie a odborná príprava, zlepšenie riadenia organizácií, ako aj ďalšie aktivity, ktoré prispejú k udržateľnému rozvoju organizácie (podnikateľské a fundraisingové stratégie, stratégie práce s publikom, komunikačné stratégie) reagujúce na aktuálnu situáciu, ako aj ďalšie aktivity smerujúce k naplneniu cieľov výzvy. Tieto vecné výstupy bude potrebné zaslať v požadovanom rozsahu v rámci zúčtovania projektu.
Podpora bude určená (v primeranej miere) aj na udržanie personálnych, prevádzkových a materiálnych kapacít v organizáciách.
KTO MÔŽE POŽIADAŤ O GRANT
Oprávnenými žiadateľmi sú organizácie občianskej spoločnosti, ktoré majú sídlo na území hlavného mesta, alebo ktoré pôsobia, vykonávajú činnosť na území hlavného mesta, alebo poskytujú služby obyvateľom hlavného mesta, konkrétne:
- mimovládne organizácie pôsobiace v oblasti kultúry (občianske združenia, neziskové organizácie, nadácie, neinvestičné fondy a i.) Súkromné spoločnosti (s.r.o., a.s.), fyzické osoby - podnikatelia (živnostník, osoba v slobodnom povolaní), cirkevné organizácie, orgány verejnej správy a nimi zriaďované organizácie nie sú v tejto výzve oprávnenými žiadateľmi.
Viac inormácií nájdete tu.
AUTOR: hlavné mesto Bratislava
Dátum publikácie: 23. 2. 2021