Novela školského zákona od 1. 9. 2021

V príspevku upozorňujeme na novelu školského zákona, ktorá nadobudne účinnosť 1. septembra 2021. Ide o malú novelu školského zákona, ktorá upravuje možnosť individuálneho vzdelávania žiakov na druhom stupni základných škôl.

Image19364

Upozorňujeme na príspevok z príla 2021, a to:

v príspevku upozorňujeme na novelu zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) zákonom č. 127/2021 Z. z., ktorá nadobudne účinnosť 1. septembra 2021. Ide o malú novelu školského zákona, ktorá upravuje možnosť individuálneho vzdelávania žiakov na druhom stupni základných škôl, keďže podľa doterajšej právnej úpravy (do účinnosti novely zákona) štát umožňoval plniť povinnú školskú dochádzku formou individuálneho vzdelávania iba v prípade žiakov prvého stupňa základných škôl.

K úprave individuálneho vzdelávania žiakov sa podľa dôvodovej správy pristúpilo na základe skúseností z pedagogickej praxe, z ktorých vyplýva, že individuálne vzdelávanie na druhom stupni je spôsobilé naplniť ciele štátneho vzdelávacieho programu pre sekundárne vzdelávanie rovnako ako individuálne vzdelávanie na prvom stupni napĺňa ciele štátneho vzdelávacieho programu pre primárne vzdelávanie.

Novela školského zákona umožňuje individuálne vzdelávanie žiakov na druhom stupni základných škôl od 1. 9. 2021.

Podľa školského zákona individuálne vzdelávanie, ktoré sa uskutočňuje bez pravidelnej účasti na vzdelávaní v škole, patrí k formám osobitného spôsobu plnenia školskej dochádzky. Okrem individuálneho vzdelávania k formám osobitného spôsobu plnenia školskej dochádzky patrí aj:

  • vzdelávanie v školách mimo územia Slovenskej republiky,
  • vzdelávanie v školách zriadených iným štátom na území Slovenskej republiky so súhlasom zastupiteľského úradu iného štátu,
  • vzdelávanie v školách, v ktorých sa uskutočňuje výchova a vzdelávanie podľa medzinárodných programov na základe poverenia ministerstva školstva,
  • individuálne vzdelávanie v zahraničí pre žiakov základnej školy,
  • vzdelávanie v európskych školách,
  • vzdelávanie podľa individuálneho učebného plánu.

Individuálne vzdelávanie je v školskom zákone upravené v § 24. Podľa cit. ustanovenia povoliť individuálne vzdelávanie môže riaditeľ školy, do ktorej bol žiak prijatý (ďalej len „kmeňová škola“), a to na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu maloletého žiaka alebo na základe písomnej žiadosti plnoletého žiaka.

 

Prípevok je uvedený v skrátenom znení, celé znenie:

Novela školského zákona od 1. 9. 2021

 

VSSR-rozne-zobrazovadla-375x250

Pokračovanie článku je súčasťou predplateného prístupu.
Ročný prístup si môžete objednať v našom e-shope:

Cena: 204,00 € s DPH

Výhody predplateného prístupu nájdete TU

newsletter-icon

Chcete mať pravidelné informácie o novinkách a aktuálnej ponuke?

Prihláste sa na odber noviniek e-mailom!

Autor: Ing. Ingrid Konečná Veverková

Súvisiace právne predpisy

Súvisiace interné firemné predpisy

AUTOR

Ing. Ingrid Konečná Veverková

autor_Ingrid-Konecna-Veverkova_120x181.jpg

Pracuje ako hlavná kontrolórka mesta Brezno od roku 2003, predtým pracovala v štátnej správe a vo verejnej správe, vždy v ekonomickej oblasti. Je zakladajúcou členkou a predsedníčkou Asociácie kontrolórov územnej samosprávy. Pôsobí ako lektorka pre rôzne vzdelávacie inštitúcie. Vo svojej publikačnej časti sa venuje najmä oblasti kontroly a ekonomiky, zameriava sa na oblasť územnej samosprávy. Je autorkou viacerých monografií.

Dátum publikácie

24.08.2021

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.