Otázky a odpovede k aplikovaniu základnej finančnej kontroly v súčasnosti

Príspevok reaguje na aktuálny právny stav a praktický výkon základnej finančnej kontroly v prostredí verejnej správy. Otázky vyplývajú z dennodennej praxe zamestnancov obcí, zriadených organizácií, štátnych organizácií.

Image51708

Príspevok reaguje na aktuálny právny stav a praktický výkon základnej finančnej kontroly v prostredí verejnej správy v zmysle zákona č. 357/2015 Z. z. o finančnej kontrole a audite a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon č. 357/2015 Z. z.).

Venovaný bude najmä overovaniu finančných operácií a ich častí s ohľadom na povinné náležitosti, obeh účtovných dokladov a disponovanie s verejnými prostriedkami formou dvanástich otázok a spracovaných odpovedí pre ekonómov, účtovníkov, hospodárov, zamestnancov finančných oddelení a úsekov či vedúcich zamestnancov.

Mnoho otázok vyplýva z dennodennej praxe zamestnancov obcí, zriadených organizácií, štátnych organizácií – najmä príspevkových a rozpočtových organizácií.

Otázka č. 1

Subjektu verejnej správy sú poskytované prostriedky na určitý účel z prostredia mimo verejnej správy. Overuje subjekt túto finančnú operáciu?

Subjekt overí menovanú finančnú operáciu zo svojho pohľadu, pričom ju charakterizuje ako príjem. Očakávanie príjmu overí finančnou kontrolou pri podpise zmluvy (ako právneho úkonu), a to primárne s rozpočtom (či je príjem očakávaný a následne so zákonom, a to či je zmluva koncipovaná v zmysle ustanovení osobitného predpisu). Následne overí príjem prostriedkov (pred samotným príjmom na bankový účet) formou predpisu, kde uvedie:

  1. očakávaný dátum prijatia (nie je podstatná náležitosť),
  2. hodnotu prostriedkov (nie je podstatná náležitosť),
  3. výkon základnej finančnej kontroly zameraný na súlad s (kritériom súladu):

3.1. rozpočtom organizácie,

3.2. osobitným predpisom (overí sa, či je orgán oprávnený na prijatie daného príjmu),

3.3. inými podmienkami poskytnutia verejných prostriedkov (napr. uznesenie, rozhodnutie alebo podmienka poskytovateľa prostriedkov).

Otázka č. 2

Má subjekt verejnej správy povinnosť overiť úhrady miezd na rekapitulácii miezd a následne aj v čase skutočnej úhrady miezd na osobné účty zamestnancov?

Nie, pričom v prípade overenia úhrady (použitia rozpočtovaných verejných prostriedkov) na rekapitulácii miezd sa vykoná základná finančná kontrola iba raz. V nej je overený súlad s rozpočtom, ako aj súhlas s vykonaním finančnej operácie. Preto sa neoveruje následne v praxi aj skutočná úhrada (ide o tú istú časť finančnej operácie).

 

Príspevok je uvedený v skrátenom znení celé znenie nájdete tu:

Neprehliadnite smernicu:

Smernica o výkone finančnej kontroly 

VSSR-rozne-zobrazovadla-375x250

Pokračovanie článku je súčasťou predplateného prístupu.
Ročný prístup si môžete objednať v našom e-shope:

Výhody predplateného prístupu nájdete TU

newsletter-icon

Chcete mať pravidelné informácie o novinkách a aktuálnej ponuke?

Prihláste sa na odber noviniek e-mailom!

newsletter-icon

Chcete mať pravidelné informácie o novinkách a aktuálnej ponuke?

Prihláste sa na odber noviniek e-mailom!

Autor: PhDr. Jozef Sýkora, MBA

Súvisiace právne predpisy

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace interné firemné predpisy

AUTOR

PhDr. Jozef Sýkora, MBA

Image41451.jpg

Pôsobí ako kontrolór v územnej samospráve  a kontrolór Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Dlhodobo sa venuje problematike práva verejnej správy a oblasti finančnej kontroly. Študoval na univerzite v Českej republike a ukončil postgraduálne štúdium na Ústave práva v Prahe so zameraním na obchodné a finančné právo. Publikuje príspevky v odborných periodikách a na on-line portáloch. Vydal publikáciu k finančnej kontrole, príručku na rozpočtovanie a účtovanie v samospráve a publikáciu o zverejňovaní zmlúv, faktúr a objednávok. Rovnako pravidelne a pútavo školí tému práva verejnej správy s príkladmi zo svojej kontrolnej a publikačnej praxe.

Dátum publikácie

16.11.2020

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.