Pôžička pre nezamestnaných predstavuje len krajné riešenie | Inzercia

Nepriaznivá situácia spätá s rozšírením pandémie koronavírusu výrazne ovplyvnila aj chod slovenských domácností. Nečakaná strata zamestnania, neschopnosť splácania úverov a nedostatok financií na bežné potreby členov rodiny výrazne sťažili mnohým rodinám fungovanie.

Slovensko tak čelilo vyššiemu nárastu nezamestnanosti a snahou štátu bolo zmierniť dopady. Tie však boli pre viaceré domácnosti také radikálne, že mnohí doplácajú na ťažkú finančnú situáciu aj naďalej. Viacerí nezamestnaní Slováci sa tak rozhodujú ísť cestou finančnej pomoci, pričom pôžička pre nezamestnaných predstavuje jedno z možných riešení.

Ocitnúť sa v ťažkej finančnej situácii môže ktokoľvek a „koronakríza” je toho jasným svedectvom. Či už splácate hypotéku, nestíhate pokryť štandardné nároky alebo máte uhradiť mesačne hneď niekoľko splátok, bez zamestnania jednoducho nedokážete tieto výdavky pokryť. Do istej miery sa javila možnosť odkladu splátok ako jedným z nápomocných riešení, no pre mnohých nemusela byť taktiež postačujúca. Ak ste totiž nemali žiadne úspory, len ťažko ste dokázali fungovať z jedného príjmu, v horšom prípade zo žiadneho a čakať na pomoc.

Finančnú injekciu si tak mnohí rozhodli podať sami a pôžička pre nezamestnaných sa javila ako jedna z tých najdostupnejších volieb. Viete však, čo všetko si pod týmto finančným produktom predstaviť a na čo si dávať pozor pri vypĺňaní žiadosti?

Striktne núdzová situácia

Ak nezvládate splácať pravidelné mesačné splátky, brať si ďalšiu z pôžičiek by vás mohlo vyjsť oveľa drahšie. Zadlžiť sa ešte viac by hraničilo s existenčným rizikom a púšťať sa tak dobrovoľne do niečoho takého by bolo priveľmi riskantným krokom. Dnes si už totiž dokážete poradiť aj bez ďalšej pôžičky, stačí sa zamerať na vaše súčasné úvery a zbaviť sa tých nevýhodných. Viaceré splátky môžu byť pre mnohých problematické, pomocou konsolidácie ich viete spojiť do jednej úhrady a v rámci nej dokonca aj získať výhodnejšiu mesačnú splátku. Pokiaľ vás výrazne obmedzuje nevýhodný úver pri jednej z pôžičiek, v tomto prípade taktiež nemáte ruky zviazané a môžete ju nahradiť vďaka refinancovaniu.

Táto podoba peňažnej pomoci by však nemala byť tým konečným riešením, ale malo by ísť len o dočasnú finančnú výpomoc. V prvom rade je totiž nutné hľadať nové zamestnanie a rýchlo obnoviť stratené príjmy. Ešte pred oficiálnym vyplnením žiadosti by ste si tak mali prejsť aktuálnu ponuku voľných pracovných miest. Pokiaľ nemáte na výber a pôžička predstavuje momentálne len to jediné riešenie, mali by ste mať prehľad o aktuálnej ponuke aj o možných rizikách.

Nepodliehať panike

V nepríjemných situáciách a obzvlášť v stresových chvíľach sme omnoho náchylnejší k spontánnym rozhodnutiam a často konáme neuvážene. Pod tlakom sa tak rozhodujeme mnohokrát na základe emócií, pričom neraz pocítime aj trpkosť našich neuvážených rozhodnutí. Nech už teda ide o akýkoľvek typ pôžičky, vždy by ste ho mali vybavovať s triezvou hlavou.

Zváženie možností

Mať obavy z požičania peňazí je prirodzené. Nechcete sa predsa zadlžiť vysokou mierou úrokov či inými likvidačnými poplatkami. Získať pôžičku v dnešnej dobe nie je nič nezvyčajné, no o niečo náročnejšie je hľadanie vhodnej alternatívy. Počet ponúk pre nezamestnaných rozhodne nie je taký veľký ako pri štandardných úveroch, no aj pri tomto type viete nájsť vhodný variant. Pokiaľ nemáte možnosť dokladovať svoj príjem, banky vám v tomto priveľmi nevyhovejú, no aj za tohto predpokladu viete nájsť dostupné varianty.

Môžete si požičať menšiu čiastku, no získať môžete aj vyšší obnos peňazí. Pre nezamestnaných však mnohokrát platia spresňujúce požiadavky a striktnejšie podmienky, nezabúdajte tak na dostatočnú informovanosť. Ďalšou z alternatív je aj žiadosť o pôžičku s ručiteľom, no ten za vás ručí svojím príjmom. Nájsť tak vhodného človeka, ktorý vám v tomto ohľade pomôže, je pomerne zriedkavé. Mnohokrát môžu pomôcť aj známi a blízky okruh rodiny, zvážte tak všetky vhodné riešenia.

Ešte predtým než sa tak rozhodnete vyplniť žiadosť u konkrétneho poskytovateľa, za každých okolností by ste mali najprv zmapovať všetky dostupné alternatívy, vyhľadať ponuky aj u konkurencie a mať prehľad o všetkých možných variantoch. Voľte si len tých sprostredkovateľov financií, u ktorých máte záruku férového jednania a transparentných informácií, pričom by malo ísť výlučne len o overeného poskytovateľa.

Overenie poskytovateľa

V dnešnej dobe je ponuka natoľko rozšírená, že si môžete požiadať o pôžičku pre nezamestnaných aj pomocou online formulára a nájsť riešenie vašich finančných problémov priamo na internete. Túto vymoženosť doby a jednoduchý prístup využívajú aj pofidérne osoby a podvodníci, ktorí profitujú z ľudského nešťastia. Pokiaľ nemáte záruku a garanciu toho, že ide o férového poskytovateľa, určite nekonajte unáhlene a najprv sa informujte o všetkých detailoch.

TIP: Ak máte problém s hľadaním vhodných ponúk, overených poskytovateľov môžete nájsť aj pomocou finančného portálu a porovnať ich aktuálne produkty. Portál Financer.com vám napríklad priblíži vaše súčasné možnosti a navyše vás aj upozorní na možné riziká pri konkrétnom type finančného produktu.

Obsah predmetnej žiadosti

Výber poskytovateľa predstavuje len prvý krok k finančnej pomoci, zvyšok tvorí predmetná žiadosť a všetky náležitosti s tým súvisiace. Čo všetko potrebujete k jej podaniu? Mnohokrát je pre poskytovateľov kľúčový váš mesačný príjem, v nezamestnanosti ním však nemáte ako disponovať. Zväčša pri žiadosti tak stačí mať pri sebe občiansky preukaz a ďalší doklad o vašej totožnosti. Pomerne jednoducho a v krátkom časovom intervale si môžete pôžičku pre nezamestnaných vybaviť aj online.

Ešte pred finálnym podpísaním zmluvy či odoslaním vyplneného formulára sa tak zamerajte aj na stanovené podmienky. Je táto pôžička bez prvotných poplatkov, vzťahuje sa nejaká zmena na mesačné splátky a aká je ročná percentuálna miera nákladov (RPMN)? To všetko by ste mali vedieť a mať odpovede napríklad aj na to, či budete hradiť aj nejaké poplatky vrátane administrácie alebo akú veľkú sumu predstavujú sankcie za prípadné omeškanie mesačnej splátky. Až vtedy budete mať dokonalý prehľad o tom, do akej miery je táto pôžička pre nezamestnaných výhodná. Pamätajte, že u niektorých poskytovateľov zaplatíte aj za posúdenie žiadosti a výnimkou nebude aj poplatok za vedenie účtu.

Či už ste sa dostali do náročnej finančnej situácie v dôsledku hromadného prepúšťania alebo ste dali výpoveď sami, bez zamestnania bude splácanie oveľa náročnejšie. Nesťažujte si tak situáciu tým, že budete dlhodobo bez akejkoľvek pracovnej doby. Mať mesačný príjem, vedieť pokryť všetky výdavky a splatiť prípadné splátky by malo byť jednou z vašich priorít. Pôžička pre nezamestnaných tak predstavuje krajné riešenie, ako si pomôcť v čase finančnej tiaže. Nikdy by však nemalo ísť o to jediné, čo pre opätovné nadobudnutie príjmu urobíte.

Pozicka-pre-nezamestnanych-grafika

* Zdroj obrázka - Photostriker / Shutterstock.com

Dátum publikácie

27.07.2020