Ako bydlisko konateľov s. r. o. nemôže byť v obchodnom registri zapísaná len obec, aj keby to bolo v súlade s reálnym stavom

Krajský súd Trenčín v predkladanom rozhodnutí posudzoval situáciu, v ktorej sa do funkcie konateľa obchodnej spoločnosti dostala osoba s trvalým pobytom prihláseným na ohlasovni obecného úradu. V úradných dokladoch mal teda konateľ ako miesto trvalého pobytu zapísaný len názov konkrétnej obce s tým, že pre účely doručovania úradných písomností sa v súlade s príslušnými právnymi predpismi ako jeho adresa využívala adresa sídla obecného úradu predmetnej obce. Obchodná spoločnosť sa pokúsila zapísať do obchodného registra ako bydlisko konateľa len názov obce; registrový súd s tým však nesúhlasil.

Krajský súd Trenčín rozhodnutie súdu prvej inštancie potvrdil. Uviedol, že konatelia majú špecifické postavenie a pôsobnosť ako osoby, ktoré sú oprávnené konať v mene spoločnosti s ručením obmedzeným; ich konanie má teda dopad aj do sféry tretích osôb. S ohľadom na uvedené  nemožno pripustiť, aby sa ako bydlisko konateľov v obchodnom registri uvádzal len názov obce. Toto riešenie by totiž bolo proti zmyslu právnej úpravy, ktorá vyžaduje zverejnenie spoľahlivých kontaktných údajov ohľadom štatutárnych orgánov obchodných spoločností.

 

 

Vážený návštevník,
prístup do tejto sekcie majú len registrovaní užívatelia portálu
s predplateným prístupom.

 

 VSSR-rozne-zobrazovadla-375x250

Nemáte prihlasovacie údaje?
Ročný prístup si môžete objednať v našom e-shope:

Cena: 165,00 € s DPH

Výhody predplateného prístupu nájdete TU

 newsletter-icon

Chcete mať pravidelné informácie o novinkách a aktuálnej ponuke?

Prihláste sa na odber noviniek e-mailom!

Spisová značka

8Cob/19/2018

Zdroj

EPI Vybrané rozhodnutia krajských súdov

Súd

Krajský súd

Typ judikátu

Uznesenie

Dátum rozhodnutia

16.05.2019

Štát

Slovensko

Právne oblasti

Obchod, podnikanie, obchodné právo