Návrh dlžníka na vyhlásenie malého konkurzu (§ 106 ods. 3 zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii)

Konkurzné konanie smerujúce k vyhláseniu malého konkurzu sa začína doručením návrhu dlžníka na vyhlásenie malého konkurzu na príslušný súd. Návrh na vyhlásenie malého konkurzu môže podať dlžník, ako aj osoby oprávnené ho podať v mene dlžníka ako likvidátor alebo advokát prostredníctvom na to určeného formulára. 

S účinnosťou od 1.1.2021 nastali v právnej úprave konkurzu zmeny, ktoré mali za cieľ zjednodušiť, zefektívniť, zrýchliť a znížiť náklady likvidačného konania. Malý konkurz je upravený v § 106 a nasl. zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a je určený pre dlžníka, ktorý je právnickou osobou a v posledných piatich rokoch nemal majetok, ako aj záväzky v hodnote vyššej, ako je 1 000 000 eur.

Konkurzné konanie smerujúce k vyhláseniu malého konkurzu sa začína doručením návrhu dlžníka na vyhlásenie malého konkurzu na príslušný súd. Návrh na vyhlásenie malého konkurzu môže podať dlžník, ako aj osoby oprávnené ho podať v mene dlžníka ako likvidátor alebo advokát prostredníctvom na to určeného formulára. K návrhu na vyhlásenie konkurzu je potrebné pripojiť zoznam majetku dlžníka, zoznam záväzkov dlžníka, zoznam spriaznených osôb dlžníka a účtovné závierky vyhotovené počas uplynulých piatich kalendárnych rokov, pokiaľ dlžník má povinnosť ich vyhotovovať.

Malý konkurz sa považuje za začatý dňom jeho vyhlásenia, a teda dňom zverejnenia uznesenia o vyhlásení malého konkurzu v Obchodnom vestníku.

Pozn. redakcie: § 106 ods. 3 zákona č. 7/2005 Z. z.

Autor: JUDr. Veronika Gvušč, Ministerstvo spravodlivosti SR

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.