Celoštátne testovanie obyvateľstva na prítomnosť ochorenia COVID-19

Vláda schválila návrh na prípravu a vykonanie celoštátneho testovania obyvateľstva na prítomnosť ochorenia COVID-19 v čase núdzového stavu.

Image47833

Plošné testovanie obyvateľstva na prítomnosť COVID-19 bude dobrovoľné

 

Kto sa však nezapojí do dobrovoľného systému plošného testovania, bude musieť ostať v desaťdňovej karanténe. Po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR v utorok 20. septembra 2020 to uviedol predseda vlády SR Igor Matovič. Zároveň oznámil, že o zamýšľanom systéme informovali prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, ktorá sa tiež zúčastnila na rokovaní bezpečnostnej rady.

Zuzana Čaputová je naďalej za dobrovoľné plošné testovanie. Myslí si, že ak bude niekto sankcionovaný za neúčasť na plošnom testovaní, tak to neznamená dobrovoľnosť. Hlava štátu o tom informovala po rokovaní Bezpečnostnej rady SR na jej tlačovom brífingu. Dobrovoľnosť testovania je podľa hlavy štátu stále v rovine úvah a hľadaní súladu ústavného riešenia. "Dobrovoľnosť nie je sankcionovateľnosť," podotkla.

Prezidentka potvrdila, že príprava Ozbrojených síl SR na plošné testovanie obyvateľov je pomerne detailná. "Tak ako majú OS SR vysoký kredit, tak ho potvrdzujú aj v rámci tejto prípravy, myslia na každý detail a verím, že sa im všetky úlohy podarí zrealizovať," skonštatovala.

Poukázala tiež na to, že samosprávy nemajú dostatok faktov a informácií o operácii.  "Nielen ja, ale aj ostatní očakávame, ako úspešne a s akými výzvami prebehne pilotné testovanie. Bude to dôležitý ukazovateľ toho, ako sme schopní zabezpečiť celoplošné testovanie," poznamenala prezidentka Zuzana Čaputová.

Hrozby, ktoré vychádzajú z plošného testovania, si kompetentné osoby uvedomujú a snažia sa ich manažovať, tvrdí hlava štátu. Jednou z pozitívnych odpovedí, ktoré dostala, je, že nebude ohrozený a zobratý personál z nemocníc.  "Myslím, že príležitosť dať sa otestovať využijú predovšetkým ľudia, ktorí sa necítia dobre, majú príznaky, alebo ľudia, ktorí prichádzajú do kontaktu s množstvom iných ľudí a majú v tomto rizikové povolanie," uzavrela Zuzana Čaputová.

Minister obrany SR Jaroslav Naď  uistil, že počet nezodpovedaných otázok okolo organizácie plošného testovanie je malý. "O všetkých súvislostiach zodpovedne komunikujeme so strešnými organizáciami samospráv, príslušnými ministerstvami i regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva," povedal. Odmietol výhrady, že by ministerstvo obrany či vláda nekomunikovali so starostami. "Videl som množstvo dezinformácií na sociálnych sieťach, že sa zbavujeme zodpovednosti na úkor samospráv, nie je to pravda," zdôraznil. Armáda má podľa jeho slov zabezpečiť aj dezinfekčné prostriedky, povedal tiež, že ľudia, ktorých zabezpečí samospráva, budú dostávať za jeden deň odmenu 50 eur.

Podľa prieskumov na plošnom testovaní plánuje zúčastniť 44,4 percenta opýtaných

Predseda vlády takisto odmietol pochybnosti, že plošné testovanie zlyhá na nedostatku ľudí, ktorí sa neprihlásia ako dobrovoľníci. "V každom tíme na odbernom mieste bude osem ľudí, ak k nim prídu dobrovoľníci, bude to fajn, ale na nich to nestojí," dodal.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí na tlačovej konferencii v utorok 20. októbra vyzval zdravotníkov a študentov V. a VI. ročníkov lekárskych fakúlt a študentov ošetrovateľstva a urgentnej medicíny od II. ročníka, aby sa prihlásili na pomoc pri celoplošnom testovaní. Na tieto účely by Slovensko potrebovalo asi 20-tisíc takýchto osôb.
       
Záujemcovia - dobrovoľníci sa môžu prihlásiť cez formulár na stránke korona.gov.sk, deň aj miesto pomoci si môžu vybrať. Pracovníci by mali byť ohodnotení sumou 7 eur na hodinu a dostanú rizikový príplatok v sume 20 eur za jeden pozitívny prípad.  Po rokovaní Bezpečnostnej rady minister zdravotníctva uviedol, že  sa zaregistrovalo už 2600 záujemcov. 

Ako to bude prebiehať?

 • Testovať sa bude na 5000 odberných miestach.
 • Hlavná časť testovania by sa mala uskutočniť v dňoch
  • od 30. októbra do 1. novembra 
  • od 6. do 8. novembra.

Termíny plošného testovania

 • Testovať bude personál so zdravotníckym vzdelaním, nie preškolení vojaci. Ozbrojené sily SR majú k testovaniu pripravené základné postupy, ktoré aktuálne konkretizujú a konzultujú so zdravotníkmi a samosprávami.
 • Osoba po príchode na odberné miesto ako prvé spracuje niekoľko zákonom stanovených formulárov.
  • Následne postúpi na odberné miesto, kde ju otestujú zdravotníci  - výterom z nosohltana.
  • Po odobratí vzoriek by sa testovaný mal presunúť do priestoru, kde počká 15 až 30 minút. V prípade pozitívneho výsledku ho priamo na mieste oboznámia s povinnosťami a ďalšom postupe.
 • V súčasnosti sa pracuje s alternatívou, že pozitívna osoba absolvuje domácu karanténu podľa platných usmernení z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Ide o  základný plán postupu, ktorý bude ešte dopracovaný podľa stanoviska právnikov a zdravotníkov. 

Personál, ktorý sa bude podieľať na testovaní, bude pred začiatkom operácie pretestovaný. Odberné miesta budú vybavené všetkými potrebnými dezinfekčnými a osobnými ochrannými prostriedkami.

Rozvoz materiálu a osôb zabezpečí ministerstvo obrany, ktoré poskytne aj riadiacu a komunikačnú infraštruktúru - na riadenie operácie bude k dispozícii sieť regionálnych veliteľstiev na báze vojenských posádok, ktorých je aktuálne 16. Posádky budú riadiť odberné miesta v ich pôsobnosti. Zároveň budú mať pridelené odberné tímy, ktoré posilnia odberové miesta tam, kde to bude potrebné, budú vysielané k imobilným osobám a prípadne do komunít, kde zriadenie samostatného odberného miesta by nebolo efektívne. 

Približne 200 vojenských zdravotníkov a 100 zdravotníkov Hasičského a záchranného zboru bude odbery zabezpečovať v pilotnej časti od 23. do 25. októbra 2020 v okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov. 
      

Zdroj: TASR, Úrad vlády, Ministerstvo zdravotníctva SR


Vláda poverila Ozbrojené sily SR prípravou a vykonaním celoštátneho testovania obyvateľov v súvislosti s novým koronavírusom. Vyčlenených má byť do 8000 príslušníkov OS SR. Kabinet o tom rozhodol na mimoriadnom rokovaní v nedeľu 18. októbra 2020.

Testovanie na celoštátnej úrovni umožní:

 • lepšie identifikovať existujúce ohniská nákazy,
 • poskytnutie primeranej zdravotnej starostlivosti aj pre prípady so slabými alebo žiadnymi príznakmi ochorenia COVID-19,
 • účinnejšie oddelenie nakazeného obyvateľstva.

Testovať sa budú všetci obyvatelia Slovenska starší ako desať rokov

Hlavná časť testovania sa uskutoční v dňoch 30. októbra do 1. novembra a v dňoch 6. až 8. novembra.

V dňoch od 23. do 25. októbra sa uskutoční pilotné testovanie so zameraním na okresy, v ktorých sa v súčasnosti najviac šíri ochorenie COVID-19.

Odberové miesta

Odberové miesta budú umiestnené a zriadené tak, aby bolo možné zabezpečiť dodržanie všetkých opatrení na obmedzenie šírenia nového koronavírusu a aby ich dostupnosť pre obyvateľstvo bola čo najlepšia, podobne ako v prípade zriaďovania volebných miestností.

Umiestnenie odberových miest a časy, kedy bude možné odberové miesto navštíviť, budú oznámené prostredníctvom vysielania Rozhlasu a televízie Slovenska, v TASR a zverejnením na stránke korona.gov.sk.

Na odberových miestach budú pôsobiť integrované tímy vedené profesionálnymi vojakmi OS SR, preto vláda navrhla vyčleniť do 8000 príslušníkov armády. Okrem profesionálnych vojakov OS SR budú integrované tímy pozostávať z príslušníkov Policajného zboru, kvalifikovaného zdravotníckeho personálu a administratívneho personálu. Odber vzoriek na testovanie bude uskutočňovať výhradne odborne kvalifikovaný zdravotnícky personál.

Podľa vládneho návrhu je nevyhnutné zabezpečiť spoluprácu obrojených síl s ministerstvom vnútra, ministerstvom zdravotníctva a územnou samosprávou.

Rezorty vnútra a zdravotníctva majú v spolupráci s ministerstvom obrany zabezpečiť prípravu a vykonanie celoštátneho testovania obyvateľstva a podporiť činnosť ozbrojených síl Slovenskej republiky najmä čo sa týka náboru potrebných ľudských zdrojov. Ministerstvo vnútra v spolupráci s ministerstvom financií na to vyčlenia z rozpočtovej kapitoly Všeobecná pokladničná správa finančné prostriedky.

Na zaistenie efektívnej koordinácie, riadenia a informačného toku minister obrany Jaroslav Naď zabezpečí vytvorenie príslušnej organizačnej štruktúry. O príprave a uskutočnení testovania bude informovať Ústredný krízový štáb a vládu SR.

Vláda zároveň uložila Správe štátnych hmotných rezerv SR úlohu zabezpečiť ochranné pomôcky a testy na celoplošné testovanie obyvateľstva.

 

Zdroj: Ministerstvo vnútra SR


Aktuálne informácie k celoplošnému testovaniu obyvateľstva SR na prítomnosť ochorenia COVID-19

Rezort obrany už intenzívne pracuje na plánovaní vykonania celoplošného testovania obyvateľstva v rámci operácie Spoločná zodpovednosť. V priestoroch Ministerstva obrany SR zriadil Spoločné operačné centrum, ktorého súčasťou sú aj zástupcovia ostatných rezortov. Ide o centrálu plánovania operácie a následne tiež jej realizácie.

V rámci príprav operácie dnes príslušníci Ozbrojených síl SR kontaktovali predsedov VÚC, zástupcov ZMOS-u a Únie miest Slovenska so žiadosťou o spoluprácu. V priebehu zajtrajšieho a nasledujúcich dní budú profesionálni vojaci kontaktovať a navštevovať zástupcov samospráv za účelom rekognoskácie a zistenia možností realizácie testovania. Prioritne sa zabezpečí rekognoskácia pre pilotnú časť testovania, ktoré je naplánované od 23. do 25. októbra 2020 v súčasnosti najkritickejších okresoch, teda v Námestove, Dolnom Kubíne, Tvrdošíne a Bardejove. Následne budú rovnakým spôsobom kontaktovaní aj ostatní predstavitelia samospráv.

Hlavná časť testovania sa uskutoční v dňoch od 30. októbra do 1. novembra 2020 a v dňoch od 6. až 8. novembra 2020, pričom aktuálne je identifikovaných takmer 5 000 odberných miest. Zároveň dávame do pozornosti, že testovať bude personál so zdravotníckym vzdelaním, teda nie preškolení vojaci.

Ozbrojené sily SR majú k testovaniu nateraz pripravené základné postupy, ktoré aktuálne konkretizujú a konzultujú so zdravotníkmi a samosprávami. Po príchode občana na miesto testovania bude ako prvá spracovaná potrebná administratíva (niekoľko zákonom stanovených formulárov). Následne postúpia na odberné miesto, kde ich zdravotníci otestujú prostredníctvom výteru z nosohltana. Po odobratí vzoriek sa občania presunú do priestoru, kde počkajú na výsledok, ktorý bude k dispozícii o cca 15 až 30 minút. V prípade pozitívneho výsledku bude testovaná osoba priamo na mieste oboznámená s povinnosťami a bude informovaná o ďalšom postupe. V súčasnosti sa pracuje s alternatívou, kedy by pozitívna osoba absolvovala domácu karanténu podľa platných usmernení úradu verejného zdravotníctva. V tejto súvislosti zdôrazňujeme, že uvedené informácie predstavujú základný plán postupu, ktorý bude ešte dopracovaný podľa stanoviska právnikov a zdravotníkov.

Celý personál, ktorý sa bude podieľať na testovaní, bude pred začiatkom operácie pretestovaný tak, aby sa minimalizovali možné riziká. Jednotlivé odberné miesta budú podľa spresnení hygienikov vybavené všetkými potrebnými dezinfekčnými prostriedkami a osobnými ochrannými prostriedkami.

V rámci organizácie operácie Spoločná zodpovednosť rezort obrany zabezpečí logistickú časť operácie spojenú s rozvozom materiálu a osôb. Zároveň poskytne riadiacu a komunikačnú infraštruktúru, tzn. na riadenie operácie bude rozvinutá sieť regionálnych veliteľstiev na báze vojenských posádok, ktorých je aktuálne 16. Tie budú riadiť odberné miesta vo svojej pôsobnosti. Zároveň budú mať pridelené mobilné odberné tímy, ktoré budú určené na posilnenie odberných miest tam, kde by došlo k väčšiemu množstvu testovania. Rovnako budú môcť byť vyslané k imobilným občanom, prípadne k malým komunitám, kde by nebolo efektívne zriadiť samostatné odberné miesto (táto možnosť sa v súčasnosti vyhodnocuje).

V pilotnej časti na Orave a v Bardejove budú odbery zabezpečené vojenskými zdravotníkmi a zdravotníkmi Hasičského a záchranného zboru SR (približne 200 príslušníkov OS SR a 100 príslušníkov HaZZ). K tomuto počtu bude potrebné doplniť zdravotníkov z civilného sektora. Doplnenie zdravotníkmi z civilného sektora bude kľúčové aj pre plošné testovanie. Rezort obrany v tejto súvislosti intenzívne rokuje s Ministerstvom zdravotníctva SR, s ktorým hľadá spoločné a uskutočniteľné riešenie.

Viac informácií poskytne minister obrany SR Jaroslav Naď dnes večer v Televíznych novinách o 19.00 h na Markíze a o 21.00 h v mimoriadnom vysielaní RTVS Druhá vlna.

 

Zdroj: Ministerstvo obrany SR

Autor: Ministerstvo vnútra SR, Ministerstvo obrany SR

AUTOR

Ministerstvo obrany SR

Na popise autora pracujeme. Ďakujeme za vašu trpezlivosť.

Ministerstvo vnútra SR

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky je ústredným orgánom štátnej správy pre ochranu ústavného zriadenia, verejného poriadku, bezpečnosti osôb a majetku; ochranu a správu štátnych hraníc; bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky; ochranu bezpečnosti a plynulosti železničnej dopravy; veci zbraní a streliva; súkromné bezpečnostné služby;...

Dátum publikácie

20.10.2020

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.