Krajiny sa dohodli na minimálnej dani pre nadnárodné firmy

K dohode, ktorá daň pre nadnárodné korporácie stanovuje na úrovni 15 %, došlo po tom, ako ju podporili Írsko, Maďarsko a Estónsko.

TASR | 8.10.2021

Dohodu o globálnej minimálnej firemnej dani sa nakoniec podarilo uzatvoriť. Uviedla to v piatok 8. októbra Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). K dohode, ktorá daň pre nadnárodné korporácie stanovuje na úrovni 15 %, došlo po tom, ako ju podporili Írsko, Maďarsko a Estónsko.

Dohoda by tak mala ukončiť štyri desaťročia trvajúci boj o zahraničné investície prostredníctvom tlačenia firemných daní na čo najnižšiu úroveň. Veľké korporácie si práve vďaka nízkym daniam v takýchto štátoch stanovovali formálne sídlo. Okrem 15-percentnej minimálnej dane dohoda zároveň stanovuje, že nadnárodné spoločnosti ju budú platiť tam, kde reálne podnikajú.

Celkovo dohodu podporilo 136 krajín, informovala OECD. Ako dodala, ich súhlas znamená, že dohodu o globálnej minimálnej firemnej dani podporili štáty, ktoré sa na svetovom hrubom domácom produkte podieľajú 90 %.

"Dnes sme urobili ďalší dôležitý krok smerom k väčšej daňovej spravodlivosti," uviedol pre agentúru Reuters nemecký minister financií Olaf Scholz.

Rovnako sa vyjadrili aj britský a francúzsky minister financií Rishi Sunak a Bruno Le Maire. Podľa Sunaka krajiny sa tak nasmerovali k spravodlivejšiemu daňovému systému, v ktorom veľkí nadnárodní hráči budú platiť spravodlivú časť daní v každej krajine, v ktorej pôsobia. Le Maire dodal, že táto dohoda otvára cestu k skutočnej daňovej revolúcii pre 21. storočie.

"Konečne budú digitálne giganty platiť spravodlivú časť dane v krajinách vrátane Francúzska, v ktorých podnikajú," uviedol francúzsky minister financií.

 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

Súvisiace právne predpisy

AUTOR

TASR

Tlačová agentúra Slovenskej republiky

Hlavnou činnosťou tlačovej agentúry je poskytovanie služby verejnosti v oblasti spravodajstva.

Dátum publikácie

11.10.2021

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.