SITA | 12.1.2016
Zvyšovanie minimálnej mzdy má podľa Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR malý vplyv na zamestnanosť na Slovensku. "Na základe analýzy mikrodát z ostatného desaťročia sme odhadli, že medziročný nárast minimálnej mzdy o 5 percent by zvýšil riziko straty práce pre zamestnancov blízko minimálnej mzdy o 1 percentuálny bod oproti zamestnancom nad úrovňou minimálnej mzdy,“ uviedol inštitút vo svojej analýze. Tento efekt podľa IFP zohľadňuje aj fakt, že zamestnanci blízko minimálnej mzdy sa môžu odlišovať charakteristikami od zvyšnej populácie.
Hrubú mzdu v intervale od mínus 5 percent do plus 5 percent okolo oficiálnej minimálnej mzdy podľa IFP zarába na Slovensku približne 7 percent zamestnancov. "Výrazne vyšší podiel zamestnancov v pásme minimálnej mzdy možno nájsť v ubytovacích a stravovacích službách, ako aj vo veľkoobchode a maloobchode,“ konštatuje sa v analýze. Prešovský kraj tiež dosahuje oproti priemeru výrazne vyšší podiel takýchto zamestnancov.
Minimálna mzda pritom podľa inštitútu môže mať vyšší vplyv na mladých zamestnancov oproti starším, a v chudobnejších krajoch oproti Bratislave. Analýza sa zaoberá vplyvom zvyšovania minimálnej mzdy len zjednodušene, bez zahrnutia iných kanálov vplyvu na zamestnanosť a ekonomiku.
Minimálna mzda na Slovensku sa od začiatku tohto roka zvýšila z 380 eur na 405 eur, čo je nárast o 6,58 %. Najnižší možný hrubý hodinový zárobok v tomto roku dosahuje 2,328 eura, kým vlani to bolo 2,184 eura.
© 2016, Autorské práva SITA a.s. a zmluvné agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a zmluvných agentúr je výslovne zakázané.
AUTOR: SITA a.s.
Dátum publikácie: 13. 1. 2016
Autor: SITA a.s.