Posúdenie zdravotnej spôsobilosti po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti

Otázka:

Zamestnanec má zdravotné problémy, ktoré skončili jeho práceneschopnosťou v období od 7. novembra 2019 do 30. júna 2020 a následne od 6. novembra 2020 do 14. marca 2021. Aká je jeho podporná doba práceneschopnosti, kedy mu vzniká nárok na ďalšiu práceneschopnosť a na aké dlhé obdobie? Je postačujúce na nástup do práce po dlhodobej práceneschopnosti jej ukončenie a prípadný záznam v zápisníku bezpečnosti práce, že je spôsobilý vykonávať prácu na pozícii?

Má zamestnávateľ právo poslať takého zamestnanca na lekárske vyšetrenie s cieľom zistiť jeho pracovnú spôsobilosť? Kto je oprávnený takýto posudok vypracovať? Je postačujúce aj vyjadrenie psychológa, že zamestnanec je spôsobilý na výkon práce? Zamestnanec pracuje u zamestnávateľa na pozícii údržbár, ktorá je zaradená do 2. kategórie pri posúdení rizika. Čo v prípade, ak sa na lekárskom vyšetrení zistí, že zamestnanec je spôsobilý vykonávať svoju prácu, ale s obmedzením (napr. zákaz práce v noci, zákaz práce vo výškach), stačí takáto informácia evidovaná v zápisníku BOZP? Aké možnosti má zamestnávateľ v prípade, že zamestnanec nebude spôsobilý vykonávať pracovnú činnosť na pozícii údržbár? Zamestnanec nemá príslušné vzdelanie, školenia alebo kurzy na vykonávanie iných pracovných činností.

 

 

Vážený návštevník,
prístup do tejto sekcie majú len registrovaní užívatelia portálu
s predplateným prístupom.

 

 VSSR-rozne-zobrazovadla-375x250

Nemáte prihlasovacie údaje?
Ročný prístup si môžete objednať v našom e-shope:

Cena: 165,00 € s DPH

Výhody predplateného prístupu nájdete TU

 newsletter-icon

Chcete mať pravidelné informácie o novinkách a aktuálnej ponuke?

Prihláste sa na odber noviniek e-mailom!

Súvisiace interné firemné predpisy

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.